اختلاف نظرها در چین بر سر کاهش تولید فولاد

خواندن ٣دقیقه

ر کاهش تولید فولاد چین+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، کمیته دولتی برنامه ریزی و تحقیق صنعت متالوژی چین MPI برخلاف وزارت صنعت و فناوری اطلاعات در چین برنامه رشد ١.۴ درصدی تولید فولاد و رساندن تولید سالانه به ١.٠۶۵ میلیارد تن در سال را دارد. جلوگیری از افزایش ظرفیت و کنترل حجم تولید و تغییر در ظرفیت‌ها اساس برنامه این کمیته اعلام شده است.

پس از اعلام این خبر بیلت تانگشان با افزایش ١٠ یوانی به رکورد ١٣ ساله ۴٧٩٠ یوان به ازای هر تن (٧٢٩ دلار) دست یافت.

قیمت ورق گرم هم بو ۵٠ یوان افزایش به ۵٣٠٠ یوان در هر تن (٨٠۶.۵ دلار) افزایش یافت، ولی میلگرد، با توجه به هشدار‌های شدید آلودگی هوا و پیش بینی بارندگی بدون تغییر و در محدوده ۴،٨۴٠ یوان در هر تن معادل ٧٣۶.۵ دلار باقی ماند.

درحالیکه صنعت فولاد چین در حال آرام شدن پس از شوک محدودیت‌های تولید است، برنامه پنج ساله توسعه، اجازه رشد تولید را می‌دهد. طبق اظهار لی شینچوان دبیر کمیته دولتی برنامه ریزی و تحقیق صنعت متالوژی MPI پیک تولید آلاینده‌های صنعت فولاد در سال ٢٠٢۵ به حداکثر خود خواهد رسید و پس از آن تا سال ٢٠٣٠ کاهش ٣٠٪ درصدی خواهد داشت. دو شرکت دولتی Baowu و Hebei Iron & Steel متعهد شدند تا سال ٢٠٢٢ و ۲۰۲۳ به پیک تولید آلاینده‌ها برسند.

چنین اختلاف‌هایی چالش‌های جدی برای تولید سبز فولاد را ایجاد خواهند کرد. در حال حاضر ٩٠ درصد تولید فولاد چین در کوره بلند‌ها صورت می‌گیرد که نیازمند کک متالوژی و زغال سنگ است که با توجه به مصرف بالای فولاد انتظار افزایش بیشتر آن می‌رود.

لو تیژون معاون انجمن آهن و فولاد چین کاهش صادرات فولاد و افزایش واردات قراضه و محصولات میانی را خط مشی صنعت فولاد برای کاهش آلاینده‌ها می‌داند. شرایط مشابهی که پیشتر فولادسازان هندی و ترک برای جایگزینی محصولات چینی در بازار‌های هدف به خوبی بازاریابی و استفاده کردند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *