تضاد منافعی که به کل بازار آسیب زد

عباسعلی حقانی نسب رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف در گفت و گو با بورس نیوز ضمن تاکید بر ضعف تحلیل در بازار سرمایه، بیان کرد: بازار سرمایه، اصولا بازاری حرفه ای است و باید سرمایه گذاران حرفه ای در آن سرمایه گذاری کنند؛ حال آنکه به نظر می رسد حدود ۷۰ درصد از فعالان بازار سرمایه، بدون تحلیل اقدام به خرید و فروش در این بازار می‌کنند و این یعنی فاجعه!

 

وی افزود: سهم کدهای PRX سبدگردان ها که دارایی های تحت مدیریت شناور بازار است، کمتر از ۱ درصد بازار بوده و ضمنا بازار سرمایه ما، بازاری برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت است. سرمایه گذاران به محض آنکه صندوقی در همان ماه اول سود مورد نظر را پرداخت نکند، اقدام به ابطال یونیت ها و خروج از این صندوق ها می کنند؛ در صورتی که سپرده گذاران بانکی قرارداد یک ساله با منعقد می کنند. تمام ابزارهایی که توسط نهادهای ذیربط مردم را تشویق به سرمایه گذاری در بازار سرمایه می کند، ابزارهای کوتاه مدتی است؛ چرا که با کوتاه مدت شدن سرمایه گذاری، حجم معاملات و به دنبال آن کارمزدها افزایش می یابد و این روش در بازار غیر حرفه ای جواب می دهد که از یک سو سهامداران کم تجربه و غیر حرفه ای را با جوسازی به بازار بکشانیم تا برای خرید سهم هجوم برده و قیمت ها را بالا ببرند و از سوی دیگر، دوباره با هجوم برای فروش، صف بکشند.

تعداد بازدید : ۰

حقانی نسب تاکید کرد: چندسالی است که مکررا گفته ایم منافع سهامداران نباید با منافع نهادهای مالی در تضاد باشد. منفعت کارگزاران و سازمان بورس و… در افزایش حجم معاملات و دریافت کارمزدها است و اهمیتی ندارد که سهامداران از خرید و فروش های خود، سود کرده باشند یا زیان! کافی است نگاهی به برآوردهایی که در بودجه از مالیات بر نقل و انتقال سهام شده، داشته باشید تا متوجه تمایل سیاست گذاران به کوتاه مدت شدن استراتژی سرمایه گذاران بشوید.

 

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اگر به دنبال تحقق شعار حرفه ای کردن بازار سرمایه هستیم، می توان با صفر کردن کارمزد معاملات در شرکت های سبدگردان، سرمایه گذاران را ترغیب به سرمایه گذاری غیر مستقیم و البته بلندمدت تر کرد. در حال حاضر امتیازاتی که برای کدهای معاملاتی اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده، بیش از امتیازاتی است که به کدهای PRX سبدگردان ها اختصاص یافته است؛ حال آنکه افزایش کدهای معاملاتی شخصی نمایانگر غیر حرفه ای بودن بازار است و افزایش کدهای معاملاتی سبدگردان ها، نشان از حرفه ای شدن این بازار دارد. در شرایطی که بیش از ۷۰ درصد از فعالان این بازار غیر حرفه ای هستند و رفتارهای هیجانی دارند، حرفه ای های بازار هم متحمل ضرر و زیان می شوند و در نهایت هم سهامداران و هم کلیت بازار سرمایه و هم اقتصاد کشور ضربه خواهد خورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *