جلسه ای برای پایین کشیدن بورس

۵

به گزارش بورس نیوز، طبق معمول این روزها، بورس نا ندارد و سهامداران، حتی برای فروش سهم هایی با p بر e کمتر از ۵ هم صف می کشند. کار بعضی تحلیلگران هم شده مقایسه قیمت سهم ها با یک دانه پسته، یا یک دانه خیار یا یک دانه یک دانه هویج! اما در همین زمان که عده ای به در و دیوار می زنند تا کمی بالاتر از مفت بدهند و بروند ردّ کارشان و عده ای هم تحلیل های آبکی ارائه می کنند و هر روز وعده می دهند که فردا روز بهتری است؛ تعداد قلیلی از اساتید سابق (سفته بازان قهار بازار که اتفاقا حقوقی هم نیستند و خیلی اوقات خود را مدافع حقوق سهامدار خرد معرفی می کنند) هم هستند در خفا دور همی برگزار می کنند و تبانی می کنند که سیاه نمایی کنند و به هیجان صف های فروش دامن بزنند تا بازار چنان قفل شود که چاره ای جز حذف یا کاهش دامنه نوسان باقی نماند و بعد هم سهم ها ۳۰ درصد دیگر اصلاح کند تا این دوستان که مدت ها قبل نقد کرده اند، در منفی ها سبدشان را پر کنند و بعد دوباره سیگنال خرید صادر کنند و روز از نو و روزی از نو! جالب اینجاست که برخی از این دوستان آنقدر ماهرانه در منفی های بازار لایی کشیده اند و کسی هم متوجه نشده که برخی حقوقی های بزرگ بازار انگشت به دهان مانده اند!

 

پز عالی با جیب سهامدار

رئیس باب همایون طوری باد به غبغب انداخته و فرموده اند “اهالی پاستور امسال پولی از بانک مرکزی استقراض نکرده اند” که خنده مان همراه اشک می آید! شما نگویید هم ما این ماجرا را از بر کرده ایم. وقتی جیب خالی پاستور از بورس پر شده و زیاد هم آورده اند، چرا باید از بانک مرکزی استقراض کنند؟ والا ما جای اهالی پاستور بودیم، تازه به بانک مرکزی وام هم می دادیم! مهم نیست که جیب سهامدار خالی شده، خداروشکر جیب پاستور پر است! فقط مانده ایم برخی سهامداران پیش خود چه فکری کرده اند که کامنت می گذارند “آقایان در پاستور وارد عمل شده و دزدان بورس را بگیرند”!!!

 

شرمندگی کمیته بازل پیش بانک سرفراز ایرانی

هر وقت اسم نسبت کفایت سرمایه بانک های ایرانی وسط میاید، تن کمیته بازل می لرزد! بی نوا ها سر نسبت کفایت سرمایه مثبت ۸ و ۱۳ بحث می کنند؛ خبر ندارند ما اینجا در بورس مان بانکی داریم که نسبت کفایت سرمایه اش، منفی ۳۷۰ است! زیان انباشته اش هم خیره کننده است؛ سرمایه اولیه بانک حدود ۴۰۰ میلیارد تومان، زیان انباشته ۸۰ برابر بیشتر یعنی ۳۳ هزار میلیارد تومان؛ بدهی اش به بانک مرکزی هم نزدیک ۲۴ هزار میلیارد تومان! در جلسات متهمان این بانک در دادگاه، متهم ها طوری صف کشیده و وارد دادگاه شده اند که قاضی یک لحظه هنگ کرده و گفته اینجا مرغ نداریم، صف نکشید.

 

مفت خری و بی قانونی 

خصوصی سازی در کشور ما مترادف است با این تعریف؛ “مفت بخر، آن هم قسطی؛ بعدش هر کاری دلت خواست انجام بده” بعضی از این شرکت ها، طوری رفتار کرده اند که معلوم است سهامدار خرد و منافعش را به بطن چپ شان گرفته اند و برایشان مهم نیست چه خواهد شد. یکی کارخانه را تعطیل کرده و می گوید دلش نمی خواهد تولید کند؛ دیگری میلیاردها تومان صرف سرمایه گذاری در یک کشور دیگر کرده و بعد پولش رفته و… بعد از چند سال یادش افتاده شفاف سازی کند.

 

تهدیدات مرغی صنایع

و اما نکته پایانی اینکه مرغ با مرغ بودنش، از گرگ بیشتر جَنم و جربزه داشت! کاری کرد که ضرب المثل شد و حالا هر کسی بخواهد خط و نشان بکشد اشاره ای به مرغ و مثل مرغ شدنش می کند! دوستان در صنایع مختلف تهدید کرده اند که همین روزها، گوشت قرمز و تخم مرغ و لبنیات هم به سرنوشت مرغ دچار خواهد شد! جالب نیست؟ کاش ما هم مرغ بودیم…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *