جمع شدن صف‌های فروش در اکثر نماد‌های بزرگ

جمع شدن صف‌های فروش در اکثر نماد‌های بزرگ

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته شاهد یکی دیگر از سقوط‌های سنگین بازار سرمایه بودیم. شاخص کل با حدود ۲درصد افت به رقم یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد رسید.

با این حال، شاخص کل هم وزن به روند افزایشی خود ادامه داد. شاخص کل هم وزن ۰.۶۳ درصد رشد کرد و به رقم ۴۶۵ هزار و ۳۸۱ واحد رسید.

نماد‌های “فملی”، “فولاد”، “شستا” و “فارس” بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشتند.

روز گذشته و با افزایش ریسک‌های سیاسی شاهد جو منفی در بازار بودیم که با حمایت سهامداران حقوقی و بازارگردان‌ها در قیمت‌های منفی مواجه شد. اما پس از ارسال نامه وزیر صنعت به بورس کالا مبنی بر لحاظ کردن نرخ پایه ۷۰ درصدی برای عرضه محصولات فولادی، به یکباره شاهد اوج گرفتن مجدد عرضه‌ها در سطح بازار شدیم و بسیاری از نماد‌های اصلی بازار به صف فروش رسیدند و از مهم‌ترین صف‌های فروش روز گذشته می‌توان به صف فروش ۲۵۰میلیونی “خودرو”، صف فروش بیش از ۲۰۰ میلیونی بانک تجارت و صف فروش بیش از ۶۰ میلیون سهمی “شپنا” اشاره کرد.

ارزش معاملات بورس و فرابورس به ۱۷۳ هزار میلیارد ریال در معاملات روز گذشته رسید.

سیاست و اقتصاد کلان

همزمان با افزایش انتقادات به مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش نرخ تسعیر ارز به ۱۷۵۰۰ تومان اظهاراتی ازسوی برخی اعضای این کمیسیون مطرح می‌شود که بیانگر احتمال تجدیدنظر روی این نرخ است! برخی البته گفته‌اند که اصلاً نرخ ۱۷۵۰۰تومان مصوب این کمیسیون نیست. الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در گفتگو با برخی رسانه‌ها اعلام کرده که این کمیسیون نرخ ارزی را مصوب نکرده؛ آنچه آقای همتی رئیس‌کل بانک مرکزی گفتند صحت ندارد و کمیسیون تلفیق صرفاً به‌دنبال تصویب بودجه شفاف و ضد فساد و رانت است.

وی با تأکید براینکه قیمت ارز روی هیچ کاغذی تعیین نمی‌شود نه در مجلس و نه در دولت، اضافه کرد: کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ هیچ نرخ ارزی را مصوب نکرده و صرفاً حجم فروش و ارزش کل میزان فروش را برآورد کرده است.

در حالی که معاون وزیر صنعت در نامه‌ای به بورس کالا خواستار کاهش قیمت پایه فولاد در بورس شده بود، این موضوع به دبیرخانه شورای عالی بورس ارجاع شد. در حالی که وزیر صنعت، معدن و تجارت قیمت پایه شمش فولاد در بورس را معادل ۷۰ درصد قیمت CIS اعلام کرد و داریوش اسماعیلی معاون معدنی وزیر صنعت نیز در نامه‌ای به بورس کالا خواستار اجرای این موضوع شد، بورس کالا در پاسخ به نامه وزارت صنعت، بررسی این موضوع را به بخش مربوطه در سازمان بورس و اوراق بهادار و دبیرخانه شورای عالی بورس ارجاع داد. قبلا قیمت پایه معادل ۸۰ درصد نرخ فولاد در کشور‌های مستقل مشترک المنافع تعیین شده بود.

در خبری از گروه بانکی، بانک مرکزی عدم تایید فروش بخشی از سهام شرکت توسعه بین‌الملل ایران‌مال به شرکت حامی کیان‌سازه را به بانک آینده ابلاغ کرد.

در این مکاتبه ضمن تأکید مجدد بر لزوم رعایت مقررات و ضوابط ابلاغی، تاکید شد بانک آینده به قید فوریت اقدام‌های لازم به منظور لغو واگذاری یادشده به عمل آورد و نتایج را به این بانک اعلام کند.

به این ترتیب فروش بخشی از ایران مال به شرکت زیرمجموعه بانک آینده و در واقع معامله درون گروهی صورت گرفته، ابطال می‌شود.

در بازار‌های جهانی شاهد اوج گیری مجدد قیمت نفت هستیم. قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا با افزایش در حدود ۵ درصدی، در معاملات شب گذشته به ۵۰ دلار رسید و قیمت نفت خام برنت نیز به بیش از ۵۳ دلار و ۶۰ سنت رسید.

قیمت جهانی مس نیز مجددا به محدوده ۸هزار دلاری رسید. قیمت روی نیز با یک درصد افزایش به ۲ هزار و ۸۲۰ دلار در هر تن رسید.

 

بازار امروز
در شرایطی که عدم اطمینان در بازار سرمایه به اوج خود رسیده، احتمال انجام معاملات هیجانی همچنان دور از تصور نخواهد بود و در روز‌هایی که انواع و اقسام تنش‌های سیاسی و نظامی و در روز گذشته تنش تصمیم‌های ناگهانی وزیران دولت به اصطلاح تدبیر و امید نیز به این اوضاع بغرنج افزوده شد.

شاید بتوان گفت که در حال حاضر تنها انتشار گزارش عملکرد ۹ماهه شرکت‌ها می‌تواند تا حدی و نه به طور کامل فضای هیجانی و منفی کنونی را تخفیف دهد وگرنه آنچه که در بازار ما مشخص است، عادی شدن رفتار‌های گله‌ای در روند‌های خرید و فروش و بدون توجه به عملکرد و سودآوری شرکت هاست و سهامداران متاسفانه در ماه‌های اخیر و به ویژه در روز‌های اخیر صرفا بر اساس هیجانات و روندی که در بازار شکل گرفته، با سرعت و قدرت هر چه تمام‌تر به تشکیل صف‌های فروش می‌پردازند.

برای بازار امروز ادامه روند نزولی بازار را پیش بینی می‌کنیم. قرار گرفتن در روز پایانی هفته و عدم تعیین تکلیف ابهامات بازار سرمایه، همچنان روند کلی بازار را در سهام بزرگ منفی نگاه خواهد داشت.

با این حال، انتظار داریم که شرایط تا حدی بهتر از روز گذشته باشد و جمع شدن صف‌های فروش در اکثر نماد‌های بزرگ را انتظار خواهیم داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *