حذف دامنه نوسان؛ آری یا نه

حذف دامنه نوسان؛ آری یا نه

به گزارش بورس نیوز، اواخر سال گذشته زمزمه‌های افزایش یا حذف دامنه نوسان مطرح‌شده است. حذف دامنه نوسان و حجم‌مبنا قطعا مزایا و معایبی برای بازار سرمایه به همراه خواهد داشت.

مجید عبدالحمیدی، کارشناس ارشد بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص حذف دامنه نوسان و حجم‌مبنا در بورس بیان کرد: به‌طورکلی رفع محدودیت‌ها همیشه اتفاق مثبتی است و باعث حرکت روبه‌جلو خواهد شد.

وی افزود: رفع محدودیت‌های قانونی مزیت‌های زیادی دارد که مهم‌ترین آن افزایش سطح تحلیل‌پذیری و دانش مالی در بازار سرمایه خواهد بود. با افزایش عمق بازار، معامله گران حرفه‌ای و بازیگران بیشتری وارد بازار می‌شوند و بازار سرمایه حرفه‌ای‌تر رفتار می‌کند. چنین تغییراتی هرچند ممکن است در کوتاه‌مدت باعث افزایش نوسان در بازار شود، اما به‌مرورزمان سرمایه گذران شرایط جدید را می‌پذیرند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: درحالی‌که در بسیاری از بورس‌های مهم دنیا حجم معاملات کلید و متغیر اصلی محسوب می‌شود، اما همواره در بورس تهران شاخص به‌عنوان متغیر اصلی شناخته‌شده است. در طول تاریخ بازار سرمایه ایران، متغیری مهم‌تر و حساسیت‌زاتر از شاخص وجود نداشته و محدودیت‌هایی مانند دامنه نوسان و حجم‌مبنا محصول این حساسیت بوده است.

عبدالحمیدی مزیت اصلی حذف دامنه نوسان را حذف صف‌های خریدوفروش بیان کرد و ادامه داد: با بازتر شدن دامنه نوسان، قیمت‌ها شفاف می‌شوند و شاهد تعادل سریع‌تر سهام خواهیم بود. چنانچه محدودیتی برای دامنه نوسان وجود نداشته باشد، قیمت سهام تا زمانی که تقاضا وجود داشته باشد، بالا می‌رود و دیگر شاهد تشکیل صف روی مرز دامنه نخواهیم بود.

وی در پاسخ به این سؤال که “چرا حجم‌مبنا در بورس ما وجود دارد” گفت: کوچکی بازار سرمایه باعث می‌شد دست‌کاری قیمت‌ها از سوی برخی فعالان بازار سرمایه آسان‌تر شود، بنابراین برای جلوگیری از قیمت سازی محدودیت حجم‌مبنا اعمال شد. دامنه نوسان قیمت، سال‌هاست که به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای کاهش تلاطمات قیمت سهام در بورس تهران استفاده می‌شود. دامنه نوسان‌ قیمت از سال ۱۳۷۸ به‌منظور کنترل نوسانات شدید بازار اعمال شد و در طی سال‌های بعدازآن، در مقاطع مختلف با شدت و ضعف متفاوتی همراه بوده است.

عبدالحمیدی در پایان تأکید کرد: حذف دامنه نوسان باید به‌مرور انجام شود، نه یک‌باره. اگر این کار به‌تدریج انجام‌شده و زیرساخت‌های آن نیز فراهم شود، بازار می‌تواند از ثبات خوبی در بلندمدت برخوردار شود، اما متأسفانه هیچ قدمی در این راستا به‌جز صحبت درباره آن برداشته نشده است. در حال حاضر باید تمهیداتی اندیشیده شود، تا آینده بازار سهام با مخاطره روبرو نشود، زیرا که برخی اقدامات، آثار بلندمدتی به همراه دارد که شاید در کوتاه‌مدت این اثرات پدیدار نشود.


بیشتر بخوانید:

۶ ماهه سبز پیش روی بورس 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *