حمایت‌های سنگین در نماد‌های تاثیرگذار

حمایت‌هایی سنگین در نماد‌های تاثیرگذار

آنچه در معاملات چهارشنبه گذشت:

به گزارش بورس نیوز، علی رغم آنکه در بازار روز چهارشنبه شاهد افت تنها ۱۴.۰۶۲ واحدی شاخص کل بودیم با این حال افزایش سنگین عرضه‌ها در ساعات پایانی معاملاتی در بسیاری از سهام بزرگ و تاثیرگذار بازار نظیر “خودرو”، “خساپا”، “شپنا”و …، تا حدود زیادی شرایط بازار امروز را نگران کننده کرد.

شاید با نزدیک شدن زمان جانشینی بایدن در هفته‌های آتی و رکود سنگین در بازار‌های موازی نظیر بازار املاک، بازار کالایی، بازار‌های ارز و طلا، این رکود گریبان بازارسرمایه را نیز گرفته و عرضه‌های سنگین در هفته‌های گذشته را نمی‌توان کم ارتباط با کاهش نرخ تورم انتظاری دانست.

متاسفانه در هفته‌های اخیر مجددا شاهد روند رو به رشد بازار به خصوص در نماد‌های کوچک و بی کیفیت از نظر سودآوری بودیم که این موضوع باعث نگرانی مجدد بسیاری از کارشناسان بر احتمال افتی سنگین در هفته‌های آتی شده است. در اینکه در بسیاری از سهام کوچک حتی برخی سهام شرکت بزرگ همچنان شاهد وجود حباب‌های قیمتی بالایی از حیث سودآوری هستیم رخدادی است که می‌تواند بازار ماه‌های آتی را نیز به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

اخبار اقتصاد بین الملل:

مهمترین اخبار سیاسی و بین المللی این روز‌های کشور را می‌توان اظهارات ظریف و نامه ایران به سازمان ملل در خصوص احتمال تنش نظامی میان ایران و آمریکا اشاره کرد.

بر این اساس نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک روز چهارشنبه در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که ماجراجویی نظامی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان، به ویژه در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.  

در این نامه آمده است: آمریکا علاوه بر اعزام سلاح‌های پیشرفته و بسیار پیچیده به این منطقه در چند هفته گذشته، به انجام برخی اعمال تحریک‌آمیز نظامی نیز مبادرت کرده که از جمله شامل به پرواز درآوردن تعدادی از بمب‌افکن‌های راهبردی دوربرد خود در روز‌های اخیر بر فراز خلیج فارس است.

 نمایندگی ایران افزوده است: به موازات این تحرکات، مقامات آمریکا نیز کماکان به ارائه اطلاعات جعلی، ایراد اتهامات بی اساس و بیانات تهدیدکننده و تحریک آمیز علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه داده‌اند و مجموع اینگونه اقدامات ستیزه‌جویانه این کشور،  محیط امنیتی پیشاپیش پرتنش این منطقه بسیار حساس را وخیم‌تر کرده است.  

 

اما از دیگر مهمترین اخبار بین المللی مرتبط با اقتصاد جهانی می‌توان به توافق انگلیس و اتحادیه اروپا برای خروج از این کشور نسبت داد. به گزارش رسانه‌های انگلیس با اجرایی شدن توافق تجاری میان انگلیس و اتحادیه اروپا از ساعت ۲۳ به وقت لندن در روز پنجشنبه دوران گذار برگزیت به پایان رسیده و انگلیس بازار واحد اروپا را ترک کرده است.  

خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد جدایی درازمدت و گاهاً نیش‌دار بریتانیا از اتحادیه اروپا با پایان روابط اقتصادی تکمیل شد تا اتحادیه اروپا کوچکتر شود و انگلیس، رهاتر، اما منزوی‌تر.   خروج بریتانیا از بازار مشترک اتحادیه اروپا بزرگترین تغییر اقتصادی بوده که این کشور از زمان جنگ جهانی دوم با آن مواجه شده است.  

توافق جاری انگلیس و اتحادیه اروپا محدودیت‌ها و خط قرمز‌های خاص خودش را به همراه خواهد داشت، اما برای حامیان برگزیت به معنای دستیابی مجدد به استقلال و رهاشدن از شبکه قوانین و قواعد اتحادیه اروپا است.  

البته بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس که توانست کشورش را در مسیر پرپیچ و خم برگزیت به سوی درب‌های خروجی اتحادیه اروپا رهبری کند، گفت: این لحظه‌ای شگفت آور برای کشورمان است. جانسون در این پیام ویدئویی به مناسبت سال نو میلادی گفت: آزادی را در دستمانمان داریم و بر ما است که بیشترین بهره را از آن ببریم.

 

اقتصاد کلان و بازار سرمایه:

اما همچون هفته‌های اخیر مهمترین اخبار مرتبط با بازار سرمایه و بازار ارز را می‌توان به اظهارات جالب توجه وزیر اقتصاد نسبت داد. روز چهارشنبه وزیر امور اقتصادی و دارایی اذعان داشت: بازار سرمایه در یک ماه گذشته در ریل مناسب قرار دارد، چون نهادسازی لازم انجام شده و همه ناشران بازارگردان دارند.

همچنین فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت بازار بورس، با بیان اینکه بازار سرمایه از نظر عملکردی به مرحله‌ای رسیده که می‌توان به آن اعتماد کرد، اظهار کرد: بازار سرمایه در یک ماه گذشته در ریل مناسب قرار دارد، چون نهادسازی لازم انجام شده و همه ناشران بازارگردان دارند.

وی افزود: غیر از متغیر‌های پیرامونی اختلال خاصی نداریم؛ به این معنی که ممکن است برای بخشی سیاستگذاری انجام شود و این سیاستگذاری اثر خود را بر بازار می‌گذارد یا قاعده‌ای برای نحوه تعیین قیمت گروهی از کالا‌ها انجام می‌شود که بر روند بازار سرمایه اثر خواهد داشت.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: مواردی که به آن اشاره شد شرایط پیرامونی است که بر بازار تاثیر دارد و خود بازار الان از نظر عملکردی به مرحله‌ای از شرایط رسیده که می‌توان به آن اعتماد کرد.

 

بازار امروز:

همانگونه که در ابتدای گزارش نیز عنوان شد به نظر می‌رسد با توجه به افت معنادار سهام برخی شرکت‌های بزرگ، در هفته جاری و هفته‌های آتی، انتظار شروع روندی نزولی در قیمت سهام شرکت‌های کوچک دور از ذهن نباشد.

از این رو به نظر می‌رسد همچون هفته گذشته استراتژی شیفت کردن سرمایه گذاران از نماد‌های بزرگ به نماد‌های شرکت‌های کوچک در چنین روزهایی، استراتژی پر ریسکی به نظر می‌رسد.

با این وجود با توجه به معاملات نگران کننده در روز چهارشنبه، وضعیت بازار را در ساعات ابتدایی با حمایت‌هایی سنگین در نماد‌های تاثیرگذار ارزیابی می‌کنیم که با گذشت زمان و افزایش عرضه‌ها به تدریج شاهد نوسانات منفی در اکثر نماد‌ها باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *