ذبح اعتماد در بازارسرمایه

ذبح اعتماد در بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه از اواخر سال گذشته روند رو به رشدی را آغاز کرده بود و در ادامه دولتمردان با انواع تبلیغات مردم را برای حضور در این بازار تشویق  کردند و با اعتماد و استقبال مردم حتی رکورد ثبت‌نام برای دریافت کد بورسی شکسته شد.

به دنبال حضور مردم و عرضه‌های صورت گرفته طی ۵ ماهه امسال بورس بارونق بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شد و شاخص تا مدار بیش از ۲ میلیون واحد نیز پیش رفت.

اما هر چه بورس به سمت پایان تابستان پیش رفت، از رونق این بازار کاسته شد و برخلاف ماه‌های گذشته که شاخص روند صعودی به خود گرفته بود با همان سرعت و حتی بیشتر روند نزولی در پیش گرفت و تا رقم یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار واحد افت کرد.

در این میان مردمی که با تشویق دولتمردان و با نیت کسب سود وارد این بازار شده بودند به ناگاه در مدت‌زمان کوتاهی غافلگیر و با ضرر و زیان هنگفتی مواجه شدند.

افرادی که با توجه به صحبت‌های دولتی‌ها به این بازار ورود کرده بودند به‌هیچ‌عنوان تصور نمی‌کردند این‌گونه دارایی‌های خود را از دست بدهند.

مسئولان دولتی که در ابتدا با هر شیوه‌ای مردم را برای حضور در این بازار تشویق می‌کردند و در این میان به‌هیچ‌عنوان حرفی از ریسک‌های بازار برای مردم به میان نیاورده بودند به ناگاه به یاد ریسک‌های این بازار افتادند.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی آبان ماه امسال دراین‌باره گفته بود؛ نوسان در ذات بازار سرمایه و سهام است و به‌عبارتی‌دیگر این بازار عمدتاً مبتنی بر رفتار سهامداران و عرضه‌کنندگان سهام است.

دژپسند بابیان اینکه در هیچ جای دنیا، بازار سرمایه تضمین نمی‌شود، گفت: البته باید میان حمایت و تضمین تفاوت قائل شویم. هرچند در این بازار نه تضمین بلکه حمایت نیز صورت نگرفت.

این در حالی است که حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز گفته بود؛ با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه‌چیز را به بورس بسپارند.

اما چند روز از صحبت رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه ” مردم باید همه‌چیز را به بورس بسپارند” نگذشت که روند ریزشی بورس آغاز شد و حتی پس از چند ماه بازار سرمایه روی خوش به خود ندید و با اعتمادی که از سرمایه‌گذاران سلب شد بازار روز‌های پرتلاطمی را پشت سر گذاشت.

دراین‌باره مصطفی حقیقی مهمانداری کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: مردم اموال خود را به بازار آوردند و درحالی‌که قیمت همه کالا‌ها افزایش‌یافته اما؛ این سرمایه‌گذاران در بورس با ضرر مواجه شده و به این نتیجه رسیده‌اند که گزارش‌ها و آمار‌های منتشرشده از سوی شرکت‌ها، با مشکل همراه است.

وی گفت: مسئول بخشی از بی‌اعتمادی به وجود آمده مربوط به سازمان بورس و بخشی دیگر مربوط به دولت است و هرکدام به‌اندازه خود در این بی‌اعتمادی نقش دارند.

کارشناس بازار سرمایه بابیان اینکه اعتماد ازدست‌رفته به‌سختی برمی‌گردد، بیان کرد: مردم سرمایه خود را از دست دادند و بازگشت این اعتماد، نیازمند زمان و اعتمادسازی واقعی از سوی مسئولان است.

حقیقی مهمانداری بابیان اینکه با توجه به تبلیغاتی که برای ورود به بورس صورت گرفت، بسیاری از سهامدارانی که به‌تازگی وارد بازار شده بودند دچار زیان شدند، گفت: افرادی که از این بازار تأمین مالی کردند اکنون باید پاسخگو چنین خسارت بزرگی که وارد کردند باشند.

همچنین عباس آرگون نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی نیز دراین‌باره در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: آنچه در حال حاضر مانع بازگشت بازار به مدار صعودی شده و صف‌های فروش را شکل داده، ترس ناشی از بی‌اعتمادی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *