رشد بازار مشروط به چند “اگر”

رشد بازار سرمایه مشروط به چند

به گزارش بورس نیوز، منفی‌های بازار سرمایه ادامه داشت و امروز شاخص کل افت ۳۹ هزار واحدی(تا این لحظه از معاملات) را تجربه کرد.

مهرزاد منتظری مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان آگاه در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازارسرمایه بیان کرد: این‌طور نیست که هر حرکتی در بازارسرمایه، مبنای تحلیلی درستی داشته باشد و در کوتاه‌مدت، ممکن است بازار اشتباه کندِ بارها شده که در کوتاه‌مدت، بازار سرمایه مقاطعی با فشار فروش همراه بوده و بعد از برطرف شدن ترس یا ابهام بازار، روند بازار تغییر کرده و مواضع ازدست‌رفته، پس گرفته‌شده است.

وی افزود: در حال حاضر هم‌چنین شرایطی حاکم است؛ ولی حرکت بازار چندان هم غیرمنطقی نیست. برای مثال وضعیت معاملات دارویی‌ها کاملاً با بعضی گروه‌های بازار متفاوت است و بعضی سهم‌های گروه دارویی از پیک تاریخی خود هم عبور کرده‌اند‌.

منتظری اضافه کرد:‌در مقابل در گروه فولادی به‌رغم رشد قیمت‌های جهانی، به سبب سیاست‌های وزارت “صمت” دغدغه‌هایی برای سرمایه‌گذاران ایجادشده و همین ترس، نه‌فقط سهم‌های فولادی را تحت تأثیر قرار داده، بلکه این نگرانی و ترس به سایر گروه‌ها هم تعمیم‌یافته که شاید همان‌طور که وزیر صمت با یک نامه، قیمت فولادی‌ها را کاهش داد، برای سایر محصولات ازجمله پتروشیمی‌ها هم مداخله‌های دستوری صورت بگیرد.

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد:‌ حال‌آنکه طبق قوانین اگر با الزام دولت، کالایی کمتر از قیمت واقعی در بازار عرضه شود، باید دولت مابه‌التفاوت قیمت کالا را به تولیدکنندگان بپردازد. مداخله وزیر صمت در قیمت‌گذاری فولاد، کارشناسی شده نیست و انتظار می‌رود وزیر وزارتخانه بزرگ صمت، شناخت بیشتری از وضعیت صنایع داشته باشد. اظهارنظر ایشان در مورد ۶۰ هزار میلیارد تومانی که به نظرشان معلوم نیست کجا رفته، نشان از عدم شناخت کافی ایشان از صنایع دارد. شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی در سال‌های اخیر، افزایش سرمایه‌های سنگینی از محل سود انباشته داشته‌اند و این‌گونه اظهارنظرها فقط باعث تشدید ترس و نگرانی و بی‌اعتمادی بازار می‌شود. معتقدم یکی از مهم‌ترین دلایل مشکلات این روزهای بازار، تصمیمات سیاست‌گذاران است.

وی گفت:‌ در بازاری که بخش قابل‌توجهی از آن را شرکت‌های وابسته به قیمت‌های جهانی تشکیل می‌دهد و سرمایه‌گذاران با چشم‌انداز روند مثبت بازارهای جهانی اقدام به سرمایه‌گذاری در سهم‌ها کرده‌اند، وقتی یک مقام دولتی برخلاف تمام‌رویه‌های سنوات قبل، قیمت‌های داخلی را باسلیقه خود فیلتر می‌کند، اعتمادشان به این بازار را از دست می‌دهند.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در سال‌های قبل هم مداخله‌هایی در بورس کالا صورت گرفته بود، ولی سرکوب قیمت‌ها و توزیع رانت دیری نپایید و مجدداً قیمت‌گذاری به روال طبیعی بازگشت. باید دید این شرایط تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

منتظری در رابطه با پیش‌بینی روند کلی بازار سرمایه تا پایان سال جاری گفت: در ۲ ماه و نیم باقیمانده از سال، هر اتفاقی ممکن است به دهد و تحلیل در این وضعیت پر ابهام، کار دشواری است. اگر اتفاقی در عرصه سیاسی کشور رخ ندهد، نرخ دلار هم‌تغییر نکند، دولت هم برای جبران کسری بودجه دوباره به سراغ این بازار نیاید و…. بازار سرمایه ما ارزنده بوده و پتانسیل رشد وجود دارد. اما تا برطرف شدن ابهامات موجود، بهتر است کمی محتاطانه‌تر اقدام به معامله کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *