شایعه‌ای که به ترس بازار دامن زد…

شایعه ای که به ترس بازار دامن زد...

به گزارش بورس نیوز، با افت ۲۴ هزار واحدی امروز، شاخص کل بورس مجدداً کانال ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی را از دست داد. این شرایط مطلوب سرمایه‌گذارانی که آب شدن سرمایه‌هایشان را به نظاره نشسته اند، نیست و بورس تهران این‌روزها بیش از هر زمان دیگری، کرخت به نظر می‌رسد.

رسول جاویدی مدیر ریسک و تحلیل شرکت سبدگردان داریوش در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: بازار سرمایه ما بیش از آنکه به تحلیل بنیادی و تکنیکال تکیه کند، بر اساس جو روانی حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: اگرچه به لحاظ تحلیلی، با توجه به افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت‌های جهانی، بسیاری از سهم‌های بازار برای سرمایه‌گذاری ارزنده هستند؛ ولی نگرانی‌هایی در بازار سرمایه ما وجود دارد که مجال رشد به این بازار نمی‌دهد. بنابراین می‌توان گفت “ترس” مهم‌ترین دلیل منفی‌های بازار است و تا وقتی ترس سرمایه‌گذاران از بین نرفته، روند نوسانی بازار ادامه خواهد داشت.

جاویدی افزود: سهامداری که ریزش سنگین قیمت سهم را شاهد بوده، بی‌آنکه حمایتی از سوی سهامداران عمده ببیند، نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار بدبین شده است. ازاین‌رو، اولین گام در راستای بهبود وضعیت بازار سرمایه و از بین بردن ترس سهامداران، اصلاح و به‌روزرسانی مقررات بازارگردانی و همچنین سایر مقررات اثرگذار بر بازار سرمایه است.

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: عملکرد بعضی بازارگردان‌ها، راضی‌کننده بوده اما؛ باید قوانین بازارگردانی اصلاح شود تا سهامداران با مشاهده حمایت حقوقی‌ها از سهم‌ها و نیز افزایش نقد شوندگی سهم‌ها، دوباره اعتمادشان جلب شود. همچنین شایعاتی در مورد احتمال تغییر نرخ گاز و انرژی صنایع تولیدی مطرح‌شده که اگر این شایعه صحیح باشد، بهای تمام‌شده صنایع انرژی بر از جمله بعضی پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها و… را افزایش خواهد داد.

مدیر ریسک و تحلیل شرکت سبدگردان داریوش اضافه کرد: با در نظر گرفتن وضعیت بازار و نگرانی‌های سهامداران، معتقدم باید در مورد این شایعه شفاف‌سازی از سوی مسوولان انجام شود تا دغدغه‌های بازار سرمایه، کمرنگ‌تر شود. علاوه بر این، احتمال تعدیل قیمت‌های جهانی در ۳ ماهه دوم سال ۲۰۲۱ هم وجود دارد و شاید این موضوع هم، موجب حرکت محتاطانه‌تر سرمایه‌گذاران شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در میان مدت (حداقل ۶ ماهه) گفت: صنایعی که هزینه‌های ریالی دارند و نرخ فروش شان بر اساس نرخ ارز تعیین می‌شود، برای سرمایه‌گذاری جذاب‌تر هستند. با این نگاه، معدنی‌ها گزینه‌های جذابی برای سرمایه‌گذاری خواهند بود. البته در صورت تایید شایعه افزایش هزینه انرژی صنایع، صنعت نیروگاهی هم برای سرمایه‌گذاری جذاب خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *