شوخی و دهن کجی به سهامداران

بستن کف بازار با تصمیمات شبانه

سعید ابراهیمی در گفت‌وگو با بورس نیوز درباره درباره تصمیمات جدید سازمان بورس اظهار کرد: تغییر دامنه نوسان به منفی ۳ بیشتر به شوخی شبیه و دهن کجی به سهامداران محسوب می‌شود.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه دامنه نوسان و گره معاملاتی مشکل فعلی بازار نیست بلکه جزو مشکلات کلی است، افزود: نبودنقدینگی، بی اعتمادی، عدم امنیت سرمایه گذاری به واسطه وضع قوانین مختلف مشکل بازار است، ۲۴ ساعت قبل از اعلام تغییر در دامنه نوسان، رئیس سازمان بورس در جمع سهامداران صحبت کرد، اما حرفی از این تغییرات به میان نیاورد و این برخورد به منزله این است وجود سهامداران خرد اهمیتی ندارند و یا اینکه این قوانین همانند گذشته یک شبه وضع شده است.

وی با بیان اینکه چه تفاوتی بین دهقان دهنوی و رئیس قبلی سازمان بورس که قوانین را شبانه اجرا می‌کرد وجود دارد، گفت: هیچ توضیحی درباره تغییر دامنه نوسان اعلام نشده، بر اساس چه فرمولی دامنه به منفی سه تغییر کرد و قرار است چه اتفاقی با این تغییر بیفتد و چه مشکلی را حل می‌کند، چگونه است که هیچ حرفی در این باره در زمان حضور در جمع سهامداران خرد زده نشده و پس از ۲۴ ساعت این تصمیم اعلام می‌شود.

ابراهیمی با بیان اینکه رئیس سازمان توضیح دهد چه نفعی در دامنه نامتقارن وجود دارد که ادامه یافته است، بیان کرد: رئیس سازمان توضیح دهد تا چه زمانی به دنبال بستن کف بازار است، چه مشکلی از بازار و سهامداران رفع کرده است.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نشست برگزار شده در کلاب هاوس خاطرنشان کرد: به طور نمایشی نشست برگزار کردند و بدون اجازه دادن به سهامداران و فعالان بازار برای پرسش و فقط به دوستان و مشاورانی که هر روز کنار هم هستند اجازه طرح سئوال دادند، متولی بازار سرمایه به ۵۰ میلیون سهامدار دروغ می‌گوید تا چه زمانی باید سکوت کرد.

ابراهیمی با اشاره به وجود شورای عالی بورس گفت: این شورا چه کارکردی دارد، به جز انفعال چه عملکرد مثبتی برای بازار داشته است و منفعل‌ترین نهاد موجود در کشور است و همه تقصیرات را بر عهده سهامداران می‌گذارند، شورای عالی بورس و رئیس سازمان بورس چه اقدام موثری برای سهامداران انجام دادند.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: از سال ۸۳ تاسیس کانون سهامداران خرد بر زمین مانده است چرا سازمان بورس این موضوع را معطل نگه داشته و اقدامی برای تشکیل آن انجام نمی‌دهد چه رانتی در بازار توزیع می‌شود که تاسیس این کانون را بر نمی‌تابند.

وی افزود: تامین نقدینگی دولت از بازار افتخار ندارد که رئیس سازمان با افتخار از آن صحبت می‌کند، در وضعیت فعلی بازار دولت چه نقشی دارد و کجا است، چه کسی پاسخگوی این وضعیت است آیا رئیس سازمان بورس اقدامی برای برگشت نقدینگی از سوی دولت صورت داده است، چندین هزار میلیارد مالیات از بازار دریافت شده آیا اقدامی برای بازگشت بخشی از آن به بازار صورت گرفته است.

ابراهیمی اظهار کرد: بانک مرکزی نرخ سود را تغییر می‌دهد، اما هیچ یک از متولیان بورس معترض نمی‌شوند و فقط در فضای مجازی پست می‌گذارند آیا متولی بازار به چنین موضوع مهمی باید اینگونه واکنش نشان دهد.

وی با اشاره به مشکلات بازار سرمایه تصریح کرد: از مشکلات بازار سرمایه عدم امنیت در سرمایه گذاری است، هر روز قوانین جدید در بازار اعمال می‌شود، حرف‌هایی زده می‌شود که به آن عمل نمی‌شود و امیدی در بازار نمانده است.

کارشناس بازار سرمایه افزود: برای به تعادل رساندن بازار فقط به نقدینگی نیاز است اگر نقدینگی جذب و اعتماد به بازار برگردد می‌توان دامنه را حذف یا افزایش داد و به جای آن حجم مبنا را زیاد کرد.

وی بیان کرد: نهاد ناظر و بستن کد‌های مختلف از جمله مشکلات بازار است که باید از سوی سازمان برطرف شود چرا کد‌هایی که خرید انجام می‌دهند با آن‌ها برخورد می‌شود.

ابراهیمی تصریح کرد: در تایید صلاحیت‌ها اعضای کانون نباید سازمان دخالت کند و متولی آن باشد، شرح وظایف کانون باید مشخص و به نفع سهامداران باشد و حیطه وظایف و اختیارات و ضمانت اجرایی آن به طور شفاف تعیین شود.

کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: یکسری قوانین و دید کلان در اقتصاد و بازار سرمایه وجود دارد که از اختیار خارج است، اما برخی ریسک‌ها مانند اخذ تصمیمات خلق الساعه در اختیار متولیان است که باید تمرکز روی آن‌ها وجود داشته باشد تا ریسک برای سرمایه گذاران زیاد نشود تا آن‌ها ناچار شوند به سمت بازار‌های مواز کوچ کنند.

وی گفت: سازمان جزیره‌ای عمل می‌کند، از بدنه پایین بازار دور شده و زمانی که خود را از فعالین بازار جدا می‌داند، نمی‌تواند قوانینی تصویب کرد که به نفع بازار باشد و در این شرایط هر حرکتی با مقاومت سهامداران مواجه خواهد شد.


یشتر بخوانید:

تمام وعده‌های آقای رئیس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *