فشار فروش غیرمنطقی سهم‌های سیمانی

فشار فروش غیر منطقی سهم های سیمانی

به گزارش بورس نیوز، با وجود افزایش نرخ ۴۰ درصدی سیمان، واکنش سهامداران سهم‌های سیمانی تشدید فشار فروش در اکثر نمادهای این گروه بود.

رضا اسماعیلی مدیر امور مجامع و سهام شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع سیمان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: واکنش منفی سهامداران به افزایش نرخ سیمان تحت تأثیر جو منفی بازار سرمایه شکل‌گرفته و هیچ دلیل منطقی و تحلیلی برای افت قیمت و فشار فروش در سهم‌های سیمانی وجود ندارد.

وی افزود: به‌هرحال شرکت‌های سیمانی مجوز افزایش نرخ ۴۰ درصدی دریافت کرده‌اند و اگرچه هزینه‌های تولید سیمان هم رشد داشته اما؛ تأثیر این افزایش نرخ بر سودآوری سیمانی‌ها مثبت خواهد بود. ولی بازار سرمایه ما به سبب مداخله‌های دولت در این بازار و بعضی سیاست‌های نادرست در بازار سرمایه، به شرایطی رسیده که حتی اخبار و اتفاقات مثبت هم واکنش منفی نشان می‌دهد.

اسماعیلی اضافه کرد: سونامی منفی‌های این بازار هیچ دلیل خاصی ندارد و تقریباً تمام نمادهای بازار از این شرایط آسیب‌دیده‌اند و سیمانی‌ها هم از این آسیب در امان نمانده‌اند.

این فعال بازارسرمایه افزود: فراموش نکنید اقتصاد ما در آستانه یک اتفاق مثبت (لغو تحریم‌ها) قرار دارد و منطقاً باید واکنش بازار سرمایه به لغو تحریم‌ها، مثبت بود یا حداقل در این محدوده فشار فروشی نبود و بازاری متعادل داشتیم؛ اما برخی اشتباهات موجب رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه شده است.

این فعال صنعت سیمان راهکار بهبود وضعیت بازار سرمایه را در به حداقل رساندن مداخله‌های سیاسی در این بازار دانست و اظهار کرد: پرهیز از مداخله در قیمت‌گذاری‌ها می‌تواند شرایط بازار سرمایه را بهبود بخشد. قیمت‌گذاری دستوری و مداخله‌های غیر کارشناسی در بعضی صنایع، از جذابیت سرمایه‌گذاری در صنایع کاسته و کمرنگ‌تر شدن مداخله دولتی‌ها درروند این بازار، حتماً به بهبود شرایط و متعادل شدن معاملات بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *