فلسفه بورس‌کالا، قیمت‌گذاری رقابتی است / چک طلایی ۱۲هزارمیلیارد تومانی دولت به رانت‌خواران

نظارت بر بازار سرمایه تقویت شود/ ناظر به معاملات مشکوک ورود کند

به گزارش بورس نیوز، محمدرضا پورابراهیمی در مراسم افتتاح معاملات صندوق‌های کشاورزی و گواهی سپرده خرما اظهار کرد: در اقتصاد کشور ظرفیت بازار سرمایه برای جلوگیری از رانت و شفافیت بوده و سازوکار مشخص دارد و اگر بخواهیم از این ظرفیت استفاده کنیم باید از ابزار‌های آن صیانت کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی افزود: بر اساس قانون بازار سرمایه اگر کالایی در بورس پذیرفته شود مشمول مزایده و مناقصه نیست و شامل قیمت‌گذاری دستوری نمی‌شود و اگر بورس قبول داریم باید به این قالب تن دهیم.

وی با اشاره به موضوع قیمت‌گذاری فولاد، گفت: اگر قرار بر قیمت‌گذاری است پس فلسفه وجود بورس کالا چیست؟

پورابراهیمی بابیان اینکه هر زمان قیمت‌گذاری دستوری شد مصرف‌کننده و تولیدکننده متضرر شدند، بیان کرد: ورود دولت به قیمت‌گذاری فولاد از مرداد ۹۷ تا مهر ۹۷ حدود ۴ هزار میلیارد تومان رانت توزیع شد همچنین از اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ حدود ۸ هزار میلیارد تومان رانت به اقتصاد تحمیل شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه‌ای کاش قیمت کالا‌هایی که دستوری تعیین می‌شوند با همین قیمت به دست مصرف‌کننده می‌رسید، تصریح کرد: اگر دولت فکر می‌کند با قیمت دستوری مشکلات اقتصاد برطرف می‌شود اشتباه می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: حتی در بخش پتروشیمی نیز در سال ۹۷ حدود ۷ هزار میلیارد تومان رانت توزیع شد.

پورابراهیمی افزود: اگر قواعد بازار را قبول ندارید بازار سرمایه را تعطیل می‌کنیم، اما با حذف بورس مسئله قیمت‌گذاری برطرف نمی‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر نظارت بیشتر سازمان بورس بر بازار تأکید کرد: چرا زمانی که ناظر مطلع است برخی معاملات بر اساس اخبار کذب صورت می‌گیرد ورود و نماد شرکت‌ها را متوقف نمی‌کند، تعریف دست‌کاری بازار چیست؟

وی با تأکید بر تقویت نظارت در سازمان بورس و شرکت بورس ادامه داد: شرکت بورس در این قضایا مقصر است، عملکرد سهامداران حقوقی از اصلی‌ترین شکایت‌ها است.

پورابراهیمی بابیان اینکه نیازمند صیانت از بازار هستیم، گفت: رشد نقدینگی بالاترین نرخ رشد در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال است، تصریح کرد: اگر نقدینگی از طریق بازار سرمایه جذب نشود به تورم می‌انجامد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: به دولت و وزارت صمت تأکید کردیم در حوزه عرضه محصولات فلزی، چرخش کامل باید در حوزه فعالیت اقتصادی وجود داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *