قانون گره معاملاتی کارایی ندارد

قانون گره معاملاتی کارایی ندارد

احسان خاتونی در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: دامنه نوسان نامتقارن موجب شده انگیزه شرکت‌ها برای فروش در مثبت‌ها زیاد باشد هرچند صف‌های فروش جمع و رنج مثبت و منفی ثبت می‌شود، اما ۶ درصد برای آن‌ها شیرین است.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه قانون گره معاملاتی برای نماد‌های کوچک در حال اجرا است، اما این قانون کارایی لازم را ندارد افزود: دلیل ناکارآمدیاین قانون به دلیل بالا بودن حجم مبنا است که در زمان رشد بازار آن را افزایش دادند، اما در حال حاضر که بازار با ریزش مواجه است حجم مبنا کماکان بر روال سابق است و تغییری نکرده است.

وی گفت: باید حجم مبنا را کاهش دهند تا پایانی تغییر کند و نوسان و اصلاح آن تکمیل شود و جذابیت برای خرید ایجاد شود، اما متاسفانه این کار صورت نمی‌گیرد و با این روش قانون گره بی تاثیر است.

خاتونی بیان کرد: بسیاری از نماد‌های کوچک در سال جدید متعادل نشدند حتی برخی از نماد‌های بانکی روز گذشته سبز شدند.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار را نمی‌توان دستوری به جلو برد، تصریح کرد: شرایط به گونه‌ای است که کاهش حجم معاملات، رکورد کمترین حجم معاملات موجب شده پویایی بازار از بین برود که همه بواسطه دامنه نامتقاران صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۲ ماه دامنه نامتقارن تست شده و نتیجه آن را هم همه مشاهده کردند پس بهتر است که این دامنه تغییر کند در غیر این صورت با این دامنه سرمایه گذار از ترس قرار گرفتن در صف فروش به سمت خرید نخواهند رفت.


بیشتر بخوانید:

شنای پروانه “دولت” خلاف رود “سهام‌عدالت”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *