موضع فولادی‌ها درباره قیمت‌گذاری دستوری فولاد

موضع فولادی‌ها درباره قیمت‌گذاری دستوری فولاد

به گزارش بورس نیوز، طی روزهای اخیر دخالت وزیر صمت در قیمتگذاری فولاد موجب بروز حاشیه های زیادی شده و واکنش هایی را در پی داشته است و حتی وزیر صمت در پی لابی به دنبال برکناری مدیرعامل بورس کالا برآمد همچنین صحبت هایی مبنی بر تماس وزارت صمت با مدیران فولادی برای متقاعد کردن آنها برای پذیرش پایه ۷۰ درصدی به گوش می رسد.

از طرفی با بالا گرفتن دعوای قیمتگذاری، گمرک از صادرات محصولات ذوب آهن جلوگیری کرده  که موجب توقف واردات مواد اولیه این شرکت شده و در مقابل این شرکت نیز از گمرک به دیوان عدالت اداری شکایت کرد اما ظاهرا موضوع ارتباطی به گمرک ندارد و در ادامه دعوای وزارت صمت و فولادی‌ها، فعلا برخی مجوز‌های سیستمی از سوی وزارتخانه مذکور برای تکمیل فرایند صادرات صادر نشده است.

انجمن فولاد، صدای اهالی فولاد خواهد بود

فرهاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: ما وارد این موضوع نخواهیم شد و از طریق انجمن فولاد نظرات خود را منعکس می‌کنیم.

فرهاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان

وی افزود: ما در حال حضر نیازمند صادرات هستیم و گرفتاری‌هایی داریم که نمی‌توانیم وارد یک دعوا با وزارت صمت شویم.

مدیرعامل فولاد هرمزگان گفت: به دلیل اینکه بنده مدیرعامل یک شرکت هستم هرگونه اظهارنظری در این باره موثر است بنابراین نمی‌توانم وارد این چالش شوم.

مدیران فولادی به تنهایی اختیار تصمیم‌گیری ندارند

همچنین بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز در گفت‌وگو با بورس نیوز بیان کرد: در شیونامه ابلاغی نرخ پایه ۸۰ درصد در نظر گرفته شده است و در بند‌هایی که فولادی‌ها معتقد بر اصلاح بودند، اصرار بر این بود که در آن تغییر ایجاد نشود، اما اکنون به دنبال دست بردن در آن‌ هستند.

بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

وی گفت: اگر شرایطی به وجود بیاید که رقابت صورت بگیرد این موضوع اصلا مهم نیست، اما اینکه ضریب پایه را کاهش دهند و جلوی رقابت را بگیرند مسئله ساز است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد درباره موافقت برخی از مدیران فولادی با قیمت پایه ۷۰ درصدی وزارت صمت تصریح کرد: مدیران فولادی به تنهایی اختیار ندارند و باید این موضوع در هیئت مدیره مطرح و تایید شود.

نباید منافع سهامداران پایمال شود

کسری غفوری مدیرعامل فولاد خراسان نیز در گفت‌وگو با بورس نیوز گفت: یکسری از نظرات غیرکارشناسی علت رکود بازار مسکن را قیمت فولاد عنوان می‌کنند در حالی که در بهای تمام شده یک ساختمان کمتر از ۶ درصد قیمت فولاد اثرگذار است و جای سئوال باقی است که آیا قیمت سایر مصالح گران نشده است.

کسری غفوری مدیرعامل فولاد خراسان

وی با بیان اینکه فولاد خراسان ۵ میلیون سهامدار خرد دارد و نمی‌توانیم تصمیم گیری به ضرر منافع آن‌ها داشته باشیم خاطرنشان کرد: قیمت اعلامی که از سوی مسئولان وزارت صمت اعلام شده کمتر از نرخ قراضه ترکیه است.

مدیرعامل فولاد خراسان بیان کرد: تصمیمات خلق الساعه نمی‌تواند تصمیمات خوبی باشد از کجا بدانیم بعد از مدتی آقایان مسئول خواستار نرخ ۶۰ درصدی نمی‌شوند.

غفوری تاکید کرد: فولادی‌ها بر موضع خود هستند و به دنبال وارد نشدن ضرر به سهامداران هستند و اگر قرار بر انتفاع است چه بهتر که سهامداران منتفع شوند و حق آن‌ها پایمال نشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *