کلید چرخش “بورس”

کلید تعادل

علیرضا کدیور در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت در روز سه شنبه شاخص بورس مثبت بود، اما سه چهارم نماد‌ها منفی بودند، اما رشد مثبت نماد‌های بزرگ روی شاخص اثرگذاشت.

کارشناس بازار سرمایه گفت: نماد‌های بزرگ به دلیل اینکه طی هفته‌های گذشته اُفت قیمت خود را انجام دادند در حال حاضر به وضعیتی رسیدند که از نظر یکسری از تحلیلگران تکنیکال در نقطه‌ای قرار داشتند که می‌توانستند نوسان کوتاه مدت بگیرند در نتیجه اقدام به خرید کردند و سهم‌ها مثبت شد.

وی افزود: البته یک خوشبینی هم در بازار با مصوبه جدید سازمان بورس مبنی بر ورود شرکت‌ها و هلدینگ‌ها برای خرید سهام بوجود آمد و این تلقی صورت گرفت که نقدینگی به سمت سهام خاصی خواهد رفت و در نتیجه برخی از سهام مثبت شدند.

کدیور درباره اینکه چرا سبز بودن بازار ادامه پیدا نکرد، بیان کرد: بازار نمی‌تواند روی یک تعداد نماد خاص بویژه بزرگ صرفا مثبت باشد و دوام بیاورد، نماد‌های بزرگ برای رشد نیاز به نقدینگی بسیاری دارند و در حال حاضر این نقدینگی در بازار وجود ندارد بنابراین رشد دوام ندارد.

کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: نماد‌های بزرگ بازار برای اینکه بتوانند بلندمدت و میان مدت رشد کنند نیاز به ۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی دارند که در حال حاضر این نقدینگی وجود ندارد و نقدینگی اندک نمی‌تواند رشد آن‌ها را برای مدت طولانی رقم بزند.

وی خاطرنشان کرد: راه برگشت و چرخش بازار، بازگرداندن نماد‌های کوچک به روند مثبت است که نقدینگی حدود ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا از صف فروش خارج شوند.

کدیور تاکید کرد: این تنها راهی است که بازار می‌تواند به صورت پایدار برگردد.

کارشناس بازار سرمایه درباره مصوبه جدید مبنی بر تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه گفت: ابتدا باید دید چند روز زمان برای ورود این نقدینگی لازم است و باید در انتظار میزان تمایل شرکت‌ها و هلدینگ‌ها بود که چه میزان درخواست برای سرمایه گذاری در اوراق وجود دارد.

وی تصریح کرد: اگر حتی مبلغ ۲۴ هزار میلیاردتومانی که وعده داده شده از ابتدای هفته آینده به بازار تزریق شود و بخواهد به سهام بزرگ اختصاص یابد فقط برای چند روز می‌تواند بازار را مثبت نگه دارد و رشد بازار نمی‌تواند یک پروسه طولانی مدت باشد.

کدیور گفت: تا زمانی که وسعت جو منفی به نحوی است که ۴۰۰ تا ۵۰۰ نماد صف فروش هستند بازار نمی‌تواند رشد پایدار داشته باشد.


بیشتر بخوانید:

آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک “بورس”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *